Ģenētika un dzīves kvalitāte

Dažādas izmaiņas DNS sekvencē apvienojumā ar ārējās vides faktoriem var ietekmēt mūsu izskatu, uzvedību, veselību un kognitīvās spējas. Šādas punktveida ģenētiskās izmaiņas, kuras populācijā sastopamas samērā bieži, sauc arī par polimorfismiem. Polimorfismi paši par sevi neizraisa nopietnas slimības, taču var ietekmēt kodēto proteīnu – enzīmu vai struktūru proteīnu – īpašības, izmainot organisma funkcijas uz labo, vai uz slikto pusi. Piemēram, dažādi ģenētiski varianti var veicināt, vai, gluži otrādi, pasliktināt mūsu centienus zaudēt svaru, aizkavēt grumbas un celulītu, būt mierīgiem un laipniem, ātri rēķināt galvā, vai noskriet maratonu.

Audzēji un kardiovaskulārās slimības ir vieni no biežākajiem nāves cēloņiem mūsdienu pasaulē. Tomēr, saslimstību ar šīm nāvējošajām patoloģijām var būtiski samazināt, veicot pavisam vienkāršas izmaiņas mūsu dzīvesveidā. Ir gēnu testi, kur noteiktās gēnu izmaiņas var ietekmēt DNS labošanas mehānismus, pareizu šūnu dalīšanos, brīvo radikāļu noārdīšanos, kā arī citus procesus, kas vienlaicīgi var paaugstināt audzēju risku. Tādēļ ir svarīgi atcerēties, ka gēni nenosaka visu dzīvi – uzzinot par savu ģenētisko risku uz noteiktu slimību, joprojām ir iespējams izvairīties no tās. Piemēram – smēķēšanas atmešana. Plaušu vēzis ir viens no biežākajiem ļaundabīgajiem audzējiem, kura risks būtiski samazinās jau uzreiz pēc smēķēšanas pārtraukšanas. Tāpat, atmetot smēķēšanu, tiks pasargāta arī tuvinieku veselība. Cigarešu dūmu paliekas no smēķētāja drēbēm un matiem nonāk apkārtējo elpceļos, paaugstinot audzēju risku un izraisot citas veselības problēmas. Izslēdzot fiziski kaitīgos dzīvesveida faktorus, ir jādomā arī par izvairīšanos no pārmērīga stresa. Hroniskā stresā organismā pastiprināti producējas iekaisuma marķieri – citokīni IL-1β, IL-6 un TNF-α, un citi. Līdzīgi procesi notiek arī pie aptaukošanās. Šāda veida stāvokļos ķermenis faktiski ir viens liels “iekaisums”. Iekaisuma procesi nenozīmē tikai izsitumus un sāpošas locītavas – tie paaugstina arī vēža un sirds slimību, piemēram, aterosklerozes risku. Šajā gadījumā izmainās procesi, kas ietekmē cilvēka DNS “nolasīšanu”, nemainot DNS molekulu kā tādu – epiģenētiskie procesi.

Epiģenētiskie (“epi” – apkārt) mehānismi kontrolē dažādu gēnu aktivitāti. Epiģenētiskie mehānismi faktiski ir dažādu ap DNS sekvenci darbojošos molekulu – enzīmu, struktūru proteīnu, RNS – mijiedarbība ar mērķi aktivēt vai apstādināt dažādu gēnu ekspresiju. Dzīvesveids var būtiski ietekmēt šos procesus. Piemēram, veselīgs uzturs, sportošana un garīgā higiēna pozitīvi izmaina dažādu gēnu aktivitāti smadzenēs un visā organismā. Piemēram, sportošanas laikā ne tikai deg tauku rezerves, bet arī izmainās neiropeptīda oksitocīna epiģenētiskā kontrole – tas izstrādājas vairāk, un mums uzlabojas garastāvoklis pēc skrējiena.

Par laimi, zinātnieki ir izpētījuši vairākus ģenētiskos variantus, kas var ietekmēt mūsu dzīvi lielākā mērā, nekā mums pašiem šķiet. Zinot šo izmaiņu sekas, ir iespējams mainīt savu dzīvesveidu – ēst pareizāk, uzņemt vairāk vienu vai otru tieši tev nepieciešamu uzturvielu, izvēlēties vispiemērotāko sporta veidu, aizkavēt novecošanos…

Piemēram, gēna SLC23A2 daži varianti var pasliktināt kodētā enzīma darbību un līdz ar to samazināt vitamīna C vielmaiņu līdz pat 24 %. Attiecīgi, zinot sava gēnu testa rezultātu, iespējams uzzināt par vajadzību papildus lietot C vitamīnu saturošus produktus. Tāpat ir izpētīti tādi gēnu varianti, kas ietekmē vairāku citu vitamīnu – A, B1, B9, B12, C, D, E, kā arī dažu minerālvielu, piemēram, magnija līmeni organismā. Daži vielmaiņas enzīmi efektīvāk šķeļ taukus, daži – ogļhidrātus. Zinot gēnu testa rezultātu, var izvēlēties sev vispiemērotāko diētu. Ir atsevišķi gēnu varianti, kuri uzlabo noteiktas muskuļu īpašības – ātruma vai masas attīstību.

Piemēram, COL5A1 rs12722 TT genotips ir asociēts ar uzlabotu skriešanas un riteņbraukšanas sniegumu. Uzzinot, piemēram, šādu rezultātu, cilvēks var attīstīt sevi noteiktos sporta veidos. Noteiktas ģenētiskas izmaiņas ir saistītas ar ādas novecošanās procesiem, tādēļ tās notestējot, var izvēlēties vispiemērotāko kosmētiku. Tāpat ir atrasti tādi gēnu varianti, kas nosaka mūsu empātijas spējas, to, cik mēs mierīgi reaģējam stresa situācijās, kā arī – kas var palielināt mūsu atkarību risku līdz pat piecām reizēm. Protams, uzzinot sava gēnu testa rezultātu, jāatceras, ka gēni nav viss liktenis, un ka ar pareizu dzīvesveidu mēs varam mainīt šķietami negatīvu ietekmi.